Taping medyczny

 

W dniach 2-3 września 2023 r. studenci fizjoterapii uczestniczyli w 16 godzinnym kursie TAPINGU MEDYCZNEGO.

Taping medyczny (tzw. twardy, sztywny) to oklejanie ciała nierozciągliwą taśmą (ewentualnie plastrem lub bandażem) – stosuje się go w celu ograniczenia ruchomości stawu (np. po skręceniu, zwichnięciu, niestabilności) lub jako element zmieniający kierunek działania siły mięśnia. Może stanowić też zastępstwo stabilizatora czy ortezy (szyny), gdyż poprawnie naklejona aplikacja potrafi w pełni zabezpieczyć staw przed niekontrolowanym ruchem i kolejnym urazem. Taping sztywny aplikowany jest najczęściej w przypadku „kolana skoczka” (pod rzepką), „łokcia tenisisty”, wokół nadgarstka, kostki, stawu skokowego, stopy. Można też chronić nim drobne stawy. Tejpy te stosowane są często przez sportowców, głównie siatkarzy, którzy oklejają nimi palce, zabezpieczając przed wybiciem. Nie jest to jednak jedna dyscyplina w której znalazły zastosowanie. Taping używany jest we wszystkich dziedzinach sportu gdzie istnieje ryzyko kontuzji tj. hokej, piłka ręczna i nożna, koszykówka czy futbol amerykański. Coraz częściej jednak zalecany jest indywidualnym pacjentom, którym fizjoterapeuci chcą w ten sposób pomóc zachować staw we wcześniej ustalonej, skorygowanej pozycji. Taśmy do tapingu sztywnego w odróżnieniu od kinesiotapów nie zawierają pierwiastka elastycznego. Sztywny plaster składa się wyłącznie z bawełny, dzięki czemu jest odporny na działanie wody i strzępienie. Mocny klej zapewnia dobre przyleganie poszczególnych warstw do siebie, a ząbkowane krawędzie ułatwiają oddzielenie przy naklejaniu aplikacji. Sztywne plastry są odporne na rozerwanie, jednocześnie zapewniają dobry przepływ powietrza. Ich hipoalergiczne właściwości chronią przed niechcianymi podrażnieniami, dzięki czemu zastosowana aplikacja jest bezpieczna dla skóry i skuteczna w działaniu. W ofercie Orteo.pl znaleźć można tejpy sztywne różnej szerokości, dzięki czemu możemy dobrać rolkę do własnych potrzeb i obszaru naklejania, a dostępność kolorowych wersji jest dodatkowym atutem, który może okazać się kluczową kwestią np. w przypadku drużyn sportowych.

Źródło: https://www.orteo.pl/taping-sztywny-tejpy

Szkolenie realizowane było w projekcie „WARMIA MOŻLIWOŚCI”  współfinansowanym w funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

KIERUNKI STUDIÓW

all Wydział Nauk Humanistyczno Społecznych i Technicznych Wydział Nauk o Zdrowiu Filia Wydział Zamiejscowy w Kętrzynie

Olsztyńska Szkoła Wyższa jest uczelnią o profilu praktycznym. Kształcenie odbywa się na studiach licencjackich (pierwszego stopnia), inżynierskich, jednolitych magisterskich i magisterskich (drugiego stopnia) - w formie studiów stacjonarnych, niestacjonarnych oraz hybrydowych.   

Nasza oferta edukacyjna dostosowywana jest do potrzeb rynku i zmian zachodzących w wymiarze lokalnym jak i globalnym. Projektowanie i wdrażanie programów kształcenia odbywa się we współpracy z naszymi partnerami z obszaru gospodarki, administracji publicznej, placówek zdrowotnych itp, skupionych w Radzie Konsultacyjnej ds. Społeczno-Gospodarczych. 

Oferujemy kształcenie na kierunkach: administracja, filologia angielska, fizjoterapia, informatyka, kosmetologia, logistyka, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, wychowanie fizyczne oraz zarządzanie. Naszym celem jest zapewnienie jak najwyższej jakości kształcenia w najbardziej poszukiwanych zawodach. 

GALERIA ZDJĘĆ

NA SKRÓTY

Block
Olsztyńska Szkoła Wyższa  Telefon rekrutacyjny Skip to content