Rodzaj studiów
I stopnia (licencjackie) – 6 semestrów
Tryb studiów
niestacjonarne
Język realizowanych studiów
język polski
Profil praktyczny
Miejsce realizacji studiów
Wydział Nauk Humanistyczno-Społecznych i Technicznych w Olsztynie
W dzisiejszym globalnym rynku biznesu efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw staje się kluczowym elementem sukcesu. Firmy poszukują wykwalifikowanych specjalistów logistycznych, którzy potrafią optymalizować procesy, kontrolować koszty i zapewniać sprawne funkcjonowanie całej sieci logistycznej. Wybierając studia z logistyki, zdobędziesz umiejętności, które są powszechnie poszukiwane na rynku pracy.
Studia I stopnia
Studia pierwszego stopnia na kierunku Logistyka w sposób profesjonalny przygotowują absolwenta do pracy zawodowej w dynamicznie zmieniającym się sektorze TSL. Absolwent posiada praktyczną wiedzą z zakresu nauk o zarządzaniu i jakości. Rozumie istotę podejścia systemowego i procesowego w logistyce. Zna zasady sterowania przepływami informacji, środków finansowych, zasobów ludzkich i materialnych oraz obsługi klienta. Dysponuje menedżerską wiedzą na temat urządzeń transportu wewnętrznego, infrastruktury transportowej i logistycznej, zintegrowanych systemów transportowo-logistycznych oraz środków transportu zewnętrznego. Wiedza w tym zakresie jest wzbogacona o praktyczne umiejętności stosowania nowoczesnych technik i metod menedżerskich oraz korzystania z narzędzi informatycznych.
Absolwent umiejętnie wykorzystuje zdobytą wiedzę do identyfikowania, analizowania i doskonalenia systemów i procesów logistyczno-transportowych. Jest przygotowany do samodzielnego podejmowania decyzji, a także krytycznej oceny działań własnych, jak i przedsiębiorstwa w którym pracuje. Posiada umiejętności komunikacyjne, negocjacyjne i motywacyjne niezbędne w zarządzaniu procesami fizycznego przepływu towarów.
Dzięki wszechstronnemu wykształceniu w zakresie nauk o zarządzaniu i jakości, wzbogaconemu o wiedzą w zakresie ekonomii i finansów absolwent kierunku logistyka jest przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ma możliwości zatrudnienia w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach transportowych, firmach spedycyjnych, centrach dystrybucyjno-logistycznych, jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których wymagana jest wiedza logistyczna.
Specjalności (grupy przedmiotów w zakresie):
Przykładowe stanowiska, na których może podjąć pracę absolwent Logistyki:
- specjalista do spraw logistyki,
- specjalista ds. organizacji i planowania produkcji,
- specjalista ds. zaopatrzenia, transportu i magazynowania,
- specjalista do spraw doskonalenia organizacji,
- specjalista do spraw organizacji i rozwoju przemysłu,
- specjalista do spraw organizacji i rozwoju transportu,
- specjalista transportu wewnętrznego i magazynowania,
- specjalista do spraw marketingu i handlu.
Przykładowe przedmioty:
Zarządzanie usługami
Podstawy logistyki i zarządzanie łańcuchem dostaw
Controlling i audyt logistyczny
Infrastruktura logistyczna
Logistyczna obsługa klienta
Logistyka miejska
Logistyka zaopatrzenia
Logistyka dystrybucji
Logistyka produkcji
Logistyka zwrotna i ekologistyka
Projektowanie procesów
Normalizacja i zarządzanie jakością w logistyce
Strategie logistyczne
Informatyczne systemy zarządzania
Systemy informatyczne w logistyce
Zarządzanie transportem