Zapraszamy na XIX Warmińsko-Mazurski Dzień Fizjoterapii

Serdecznie zapraszamy do udziału w XIX Warmińsko-Mazurskim Dniu Fizjoterapii, który odbędzie się 24 maja 2025 r. w Europejskiej Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Olsztynie (ul. Bydgoska 33, pok. 100e). Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem: „Rehabilitacja stomatologiczna – wspólny element wielu dziedzin medycyny”.

 

O wydarzeniu

Rehabilitacja stomatologiczna to dynamicznie rozwijający się obszar fizjoterapii, obejmujący terapię pacjentów z dysfunkcjami układu stomatognatycznego, w tym zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego, bólami twarzoczaszki oraz problemami logopedycznymi. Konferencja zgromadzi ekspertów z różnych dziedzin medycyny, aby podkreślić konieczność interdyscyplinarnej współpracy w skutecznej terapii pacjentów.

 

Cel wydarzenia

  • Przedstawienie różnych metod rehabilitacji stomatologicznej i ich znaczenia w terapii pacjentów.
  • Podkreślenie konieczności współpracy specjalistów, w tym fizjoterapeutów, stomatologów, ortodontów i logopedów.
  • Omówienie nowoczesnych metod diagnozy i terapii dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.

Tytuł: Warmińsko-Mazurskim Dniu Fizjoterapii „Rehabilitacja stomatologiczna – wspólny element wielu dziedzin medycyny”.
Termin: 24 maja 2025 r., godz. 10:0
Miejsce: Europejska Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
ul. Bydgoska 33, Olsztyn, s. 100E

Kontakt: 607 442 027

Opłaty: 100 zł dla uczestników spoza EAMiSNS

Opłaty proszę wnosić na konto 73 1130 1189 0025 0161 5620 0003 z dopiskiem XIX W-MDF

Patronat honorowy

Patronat medialny

Komitet Naukowy

  • Prof. dr hab. Bartosz Molik
  • Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Dowgierd
  • dr Mateusz Worobel
  • dr Tomasz Marciniak

Komitet Organizacyjny

  • dr Anna Prusik, prof. EAMiSNS
  • mgr Joanna Beczyńska
  • mgr Ewa Jabłecka

Prelegenci

Dr hab. n. med. Krzysztof Dowgierd, prof. UWM

Specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej oraz pionier w dziedzinie rekonstrukcji twarzoczaszki u dzieci i dorosłych. Ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku, a tytuł doktora nauk medycznych uzyskał dzięki pracy nad zastosowaniem dystraktora podniebiennego w leczeniu zwężeń szczęki. Od 2008 roku kieruje Centrum Wad Twarzoczaszki i Oddziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, a także prowadzi działalność naukową na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Jest autorem wielu publikacji i prekursorem w wykorzystaniu nowoczesnych metod, takich jak mikrochirurgia i implanty 3D. Wiedzę zdobywał także podczas licznych staży zagranicznych. Jako wykładowca i członek towarzystw naukowych, aktywnie dzieli się doświadczeniem. Za działalność zawodową i charytatywną otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. Złoty Skalpel i Krzyż Zasługi. Prowadzi również prywatną praktykę, specjalizując się w leczeniu wad rozwojowych twarzoczaszki.

dr Tomasz Marciniak

Specjalista w zakresie fizjoterapii stomatologicznej, fizjoterapii pacjentów po zabiegach chirurgii twarzowo-szczękowej (ortognatycznej) oraz pacjentów z bólem w obrębie twarzy, bruksizmem, bólami głowy oraz kręgosłupa szyjnego. Prowadzi pacjentów po urazach (złamaniach) w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych czy kości twarzoczaszki. Pracownik dydaktyczno-naukowym na Wydziale Rehabilitacji AWF Warszawa, gdzie obronił pracę doktorską dotyczącą diagnostyki trzasków w stawach skroniowo-żuchwowych. Łączy pracę naukową i kliniczną, co pozwala  stosować najnowsze metody diagnostyczne i terapeutyczne w codziennej praktyce, tak aby jeszcze lepiej móc pomóc pacjentowi w powrocie do zdrowia i sprawności. Współpracuje z wieloma specjalistami z dziedziny chirurgii, stomatologii, ortodoncji oraz logopedii, aby móc otoczyć pacjenta kompleksową opieką.

dr Mateusz Worobel

Jest absolwentem Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od wielu lat specjalizuje się w pracy z pacjentami po urazach sportowych i ortopedycznych, skupiając się na skutecznym i szybkim powrocie do pełnej sprawności. Jego własne doświadczenia sportowe, w tym ciężka kontuzja, pozwalają mu lepiej rozumieć potrzeby osób, które trafiają pod jego opiekę.

Na co dzień związany jest z Centrum Rehabilitacji Doktora Biernata, a także pracuje jako nauczyciel akademicki w Europejskiej Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. Pełni funkcję trenera przygotowania fizycznego i fizjoterapeuty w pierwszoligowej drużynie piłki ręcznej Warmia Traveland Olsztyn oraz współpracuje z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie. Prywatnie pasjonuje się sportem, szczególnie koszykówką, siatkówką i piłką ręczną.

mgr Beata Kaczmarek

Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i od 2005 roku aktywnie działa w zawodzie fizjoterapeutki, swoje pierwsze doświadczenia zdobywając w Stanach Zjednoczonych. Obecnie specjalizuje się w terapii pacjentów z problemami w obrębie głowy, szyi oraz twarzoczaszki, ściśle współpracując z logopedami, stomatologami, chirurgami szczękowymi i ortodontami. Jej praca stanowi istotne wsparcie w leczeniu po zabiegach chirurgicznych oraz w trakcie terapii ortodontycznej, co przekłada się na skuteczniejszą i bardziej komfortową rehabilitację pacjentów.

Jest międzynarodowym terapeutą metody PNF, a także certyfikowaną terapeutką metody NDT Bobath. Wiedzę zdobywała m.in. w szpitalu Kaiser Permanente w Kalifornii, gdzie nauczyła się zespołowego podejścia do terapii pacjentów neurologicznych. Doświadczenie to przekłada na codzienną praktykę, oferując precyzyjną analizę ruchu i indywidualnie dopasowane terapie, także dla sportowców. Współprowadzi szkolenia dla logopedów, lekarzy i stomatologów z zakresu pracy w obrębie jamy ustnej, a także rozwija swoje kompetencje w terapii CranioSacralnej w Instytucie Upledgera.

mgr Łukasz Kaczmarek

Jest absolwentem Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego oraz Akademii Medycznej w Warszawie. Od 2012 roku specjalizuje się w fizjoterapii stomatologicznej, pracując z dorosłymi i dziećmi z dolegliwościami w obrębie głowy, stawu skroniowo-żuchwowego oraz twarzoczaszki. W swojej pracy kieruje się holistycznym podejściem, dążąc do przywrócenia równowagi całego organizmu. Współpracuje ściśle z lekarzami stomatologami, ortodontami i logopedami, zapewniając pacjentom kompleksową opiekę.

Zawodową drogę rozpoczął w 2003 roku jako masażysta, a jego wykształcenie obejmuje zarówno ratownictwo medyczne, jak i fizjoterapię. Jest certyfikowanym terapeutą metody CranioSacralnej Upledgera (CST-D) oraz wieloletnim asystentem na kursach tej metody w Polsce. Od 2018 roku wspólnie z żoną organizuje w Polsce kursy prowadzone przez prof. Mariano Rocabado, światowej klasy specjalistę w dziedzinie fizjoterapii stomatologicznej. Prowadzi także autorskie szkolenia poświęcone interdyscyplinarnej terapii dysfunkcji obszaru ustno-twarzowego.

dr Alicja Grydź

Magister fizjoterapii i nauczyciel akademicki. Zajmuje się fizjoterapią stomatologiczną oraz pediatryczną. Do pacjentów podchodzi holistycznie pracując z całym ciałem. Ukończyła wiele kursów z zakresu fizjoterapii stomatologicznej, postawy ciała i ortopedii. Praca to Jej pasja. Jest opiekunem anatomiczno-biomechanicznego koła naukowego na Europejskiej Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Olsztynie.

dr Małgorzata Rej

Neurologopeda, terapeuta miofunkcjonalny, terapeuta czaszkowo-krzyżowy (TCK) oraz certyfikowany terapeuta CRAFTA (Craniofacial Therapy Academy). Specjalizuje się w logopedii stomatologicznej, zajmując się diagnozą i terapią dysfunkcji narządu żucia z uwzględnieniem aspektów strukturalnych, funkcjonalnych i psychosomatycznych.

W swojej pracy koncentruje się na obszarze czaszkowo-żuchwowo-gnykowym, łącząc wiedzę z wielu dziedzin, takich jak logopedia, fizjoterapia, ortodoncja czy terapia manualna. Prowadzi terapię pacjentów ortodontycznych, ortognatycznych, laryngologicznych i foniatrycznych, podkreślając znaczenie interdyscyplinarnego podejścia i współpracy specjalistów. Jej celem jest całościowe spojrzenie na funkcjonowanie organizmu i przywracanie równowagi w układzie mięśniowo-szkieletowym, oddechowym i artykulacyjnym. Regularnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych szkoleniach, a swoją wiedzą dzieli się jako prowadząca kursy dla logopedów, fizjoterapeutów i lekarzy.

dr Aleksandra Rosińska

Neurologopedka, terapeutka miofunkcjonalna, specjalizuje się w pracy z pacjentami z szeroko rozumianymi zaburzeniami miofunkcjonalnymi (nienormatywne oralne pozycje spoczynkowe, zaburzony przebieg funkcji biologicznych w obrębie narządu żucia, TMD, bezdechy senne, chrapanie, niezachowana kontrola saliwacyjna i in.) prowadzi terapię pacjentów ortodontycznych, ortognatycznych, laryngologicznych, foniatrycznych. Uczestniczka licznych szkoleń w Polsce i zagranicą. Prowadzi szkolenia dla logopedów, fizjoterapeutów, lekarzy z zakresu terapii miofunkcjonalnej. Orędowniczka współpracy wielospecjalistycznej i szerokiego spojrzenia na pacjenta i jego otoczenie.

dr Natalia Klimaszewska

Absolwentka  Wydziału Rehabilitacji AWF w Warszawie, specjalizująca się w fizjoterapii stomatologicznej. Wykładowca Europejskiej Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych, współtwórca kursów skierowanych do logopedów i stomatologów w zakresie leczenia zaburzeń skroniowo-żuchwowych oraz kształtowania globalnego podejścia do dysfunkcji TMD u dzieci i młodzieży. Na co dzień współpracuje w interdyscyplinarnym zespole przygotowując do leczenia ortodontycznego, zabiegów ortognatycznych oraz leczenia zaburzeń czynnościowych. Prywatnie miłośniczka wszelkich sportów, tańca i jogi.

Program

9.15-9.55 Rejestracja uczestników

 

10:00 -10:10 Przywitanie uczestników – dr Agnieszka Górska, prof. EAMiSNS

Rektor Europejskiej Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych

10.10-10.25 – dr hab. n. med. Beata Januszko-Giergielewicz „Doktor Leonard Januszko – Rehabilitacja – jego misją i powołaniem”

10:25-10:45 – prof. dr hab. Krzysztof Dowgierd „Chirurgiczne leczenie stawu skroniowo-żuchwowego”

10:45-11:05 – dr Tomasz Marciniak, mgr Aleksandra Rosińska „Współpraca logopedy, ortodonty i fizjoterapeuty przy leczeniu ortodontycznym”

11:05-11:25 – mgr Małgorzata Rej „Pozycja spoczynkowa języka, a staw skroniowo-żuchwowy”

11:25-11:35 Dyskusja

 

11:35-12:00 Przerwa kawowa

 

12:00-12:20 mgr  Beata Kaczmarek „Biomechanika stawu skroniowego- żuchwowego i odcinka C kręgosłupa”

12:20-12:40 mgr Łukasz Kaczmarek „Zaawansowana diagnostyka stawów skroniowo-żuchwowych z zastosowaniem aksjografii cyfrowej”

12:40-13:00 mgr Alicja Grydź „Zaciskanie zębów u dzieci – możliwe przyczyny”

13:00-13.20 mgr  Natalia Klimowska „Oddech w rehabilitacji stomatologicznej – jaką odgrywa rolę?”

13:20-13:30 Dyskusja

 

13:30-13:40 Zakończenie części teoretycznej

 

14.50-15.50 WARSZTATY

 

WARSZTAT I 14.50, 15.50

mgr Beata Kaczmarek, mgr Łukasz Kaczmarek

Biomechanika i diagnostyka stawu skroniowo -żuchwowego

 

WARSZTAT II     13.50, 14.50

Mgr Alicja Grydź, mgr Natalia Klimowska, dr Mateusz Worobel

Oddech a leczenie stawu skroniowo – żuchwowego

 

Warsztat po godzinie i zmiana grupy. Grupa maksymalnie 25 osobowa.

KIERUNKI STUDIÓW

all Wydział Nauk Humanistyczno Społecznych i Technicznych Wydział Nauk o Zdrowiu Filia Wydział Zamiejscowy w Kętrzynie

GALERIA ZDJĘĆ

NA SKRÓTY

Block
Olsztyńska Szkoła Wyższa  Telefon rekrutacyjny Skip to content