Miejsce i rola fizjoterapii uroginekologicznej w medycynie

ZAPISY ONLINE

Wydział Nauk o Zdrowiu Olsztyńskiej Szkoły Wyższej (OSW) od wielu lat organizuje coroczne konferencje naukowo-metodyczne w zakresie wiedzy i umiejętności praktycznych stosowanych w fizjoterapii. Tematami wiodącymi tych konferencji były problemy dotyczące metod i postępowania rehabilitacyjnego w leczeniu głównych zagrożeń zdrowotnych społeczeństwa w takich jednostkach chorobowych jak: choroby układu krążenia, układu nerwowego, zagrożeń nowotworowych, chorobach metabolicznych.

W dniu 24 maja 2024 roku odbędzie się konferencja XVIII Warmińsko-Mazurski Dzień Fizjoterapii na temat ,,Miejsce i rola fizjoterapii uroginekologicznej w medycynie”.  

Celem konferencji jest promowanie fizjoterapii w relatywnie nowej dziedzinie jaką jest uroginekologia. Podczas konferencji chcemy zwrócić uwagę na konieczność współpracy pomiędzy lekarzami i fizjoterapeutami oraz podkreślić, że fizjoterapia uroginekologiczna to realna pomoc dla pacjentów prowadzonych przez lekarzy ginekologów i urologów.

Podczas konferencji będą mogli Państwo wysłuchać wykładów lekarzy oraz fizjoterapeutów na co dzień pracujących z pacjentkami urogienkologicznymi. W planie konferencji są również praktyczne warsztaty.

 

Kiedy

24 maja 2024 r, godz. 10.30

Gdzie

Olsztyńska Szkoła Wyższa, ul. Bydgoska 33, aula 100E

Kontakt

[email protected], nr tel.  607 442 027

Opłaty

Konferencja bezpłatna dla studentów Olsztyńskiej Szkoły Wyższej

Pozostali uczestnicy wnoszą opłatę w wysokości 100 zł na konto nr:  02 1130 1189 0025 0130 6720 0003

PROGRAM KONFERENCJI

10:30-10:40

Otwarcie konferencji (sala 100 E)  – dr Agnieszka Górska, prof. OSW, Rektor Olsztyńskiej Szkoły Wyższej

 

Prowadzenie konferencji – Prof. dr hab. Bartosz Molik

 

LECZENIE OPERACYJNE VS NIEOPERACYJNE W UROGINEKOLOGII

10:40-11:10

Prof. dr hab. med. Marcin Jóźwik – Nowoczesne sposoby naprawy zaawansowanego obniżenia narządów miednicy.

11:10-11:40

Dr n. med. Ewa Grymel – Kulesza – Wykorzystanie Przezskórnej Stymulacji Nerwów w fizjoterapii uroginekologicznej.

12:30-12:50

Mgr Katarzyna Zamaro – Przegląd literatury medycznej na temat fizjoterapii w leczeniu pęcherza nadaktywnego.

12:00-12:30

Przerwa kawowa

 PROBLEM ENDOMETRIOZY W UJĘCIU OSTEOPATY

11:40-12:00

Mgr Ewelina Tyszko Bury – Osteopatyczne spojrzenia na endometrioze

  INNE SPECJALIZACJE W UROGINEKOLOGII

12:50-13:10

Mgr Izabela Dembinska – Zrozumieć ruch w porodzie.

13:10-13:30

Dr Mateusz Worobel – Mięśnie dna miednicy a dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego

13:30-13:45

Małgorzata Potocka – Rola fizjoterapii w zaburzeniach statyki narządów miednicy mniejszej oraz nietrzymania moczu

13:45-14:00

Dyskusja

Podsumowanie konferencji  – Prof. dr hab. Bartosz Molik

 

 

WARSZTATY – REALIZOWANE W DWÓCH TURACH

I TURA

14:00-15:00

II TURA

15:30-16:30

WARSZTAT 1

Trening stabilizacyjny jako niezbędnik w fizjoterapii uroginekologicznej

– prowadzący dr Mateusz Worobel

I TURA

14:00-15:00

II TURA

15:30-16:30

WARSZTAT 2

Mięśnie dna miednicy – postępowanie i ćwiczenia w przypadku nietrzymania moczu – prowadząca mgr Katarzyna Zamaro

I TURA

14:00-15:00

II TURA

15:30-16:30

WARSZTAT 3

Swoboda poruszania się w porodzie czy nauka pozycji wertykalnych? – prowadząca mgr Izabela Dembińska

I TURA

14:00-15:00

II TURA

15:30-16:30

WARSZTAT 4

Praktyczny trening kobiet w ciąży  – prowadząca mgr Barbara Wyszomierska

KOMITET

Komitet Naukowy

Prof. dr hab. Bartosz Molik, AWF Warszawa – przewodniczący

Prof. dr hab. med. Marcin Jóźwik

Dr hab. Jolanta Marszałek, prof. AWF Warszawa

Dr hab. Dariusz Czaprowski, prof. UW-M

Dr n. med. Ewa Grymel-Kulesza, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku

Dr Mateusz Worobel, OSW

Dr Agnieszka Górska, prof. OSW

Komitet organizacyjny

Dr Anna Prusik, prof. OSW – przewodnicząca

Mgr Joanna Beczyńska

Prelegenci

Marcin Jóźwik

Prof. dr hab. med., specjalizuje się w zakresie onkologii ginekologicznej, uroginekologii oraz ginekologii operacyjnej i endoskopowej, pracownik Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (od 2014). Studiował medycynę na Akademii Medycznej w Białymstoku oraz na Uniwersytecie w Montpellier we Francji – jako stypendysta Programu Wspólnoty Europejskiej TEMPUS. Dyplom lekarza uzyskał w 1993 na Akademii Medycznej w Białymstoku. Na tej samej uczelni został doktorem (1998) i doktorem habilitowanym nauk medycznych (2003). W 2009 otrzymał tytuł naukowy profesora. Specjalizacje lekarskie w zakresie położnictwa i ginekologii I-go (1997) i II-go (2000) stopnia uzyskał z wyróżnieniem w Klinice Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku. Specjalizację szczegółową w zakresie ginekologii onkologicznej uzyskał w Klinice Ginekologii i Położnictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Aalen, Uniwersytetu w Ulm w Niemczech (2014).

Katarzyna Zamaro

jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła między innymi pracując jako fizjoterapeutka w klubie fitness i przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Po przeprowadzce do Olsztyna w 2014 roku zaczęła specjalizować się w fizjoterapii uroginekologicznej. Ciągły rozwój kompetencji z zakresu uroginekologii pozwolił jej prowadzić warsztaty dla kobiet o zdrowiu intymnym. Zajmuje się również edukacją rodziców w szkole rodzenia oraz prowadzi zajęcia grupowe dla kobiet w ciąży i po porodzie. Na codzień pracuje w Klinice dla kobiet Feminea w Olsztynie przyjmując w gabinecie kobiety z problemami uroginekologicznymi. Sama jest mamą dwójki dzieci. Okres ciąży, porodu i połogu jeszcze bardziej zainspirował ją do pogłębiania wiedzy w tym temacie i jej ugruntowania na swoim własnym doświadczeniu. Jest uczestniczką licznych szkoleń z zakresu uroginekologii, treningu i położnictwa.

Ewelina Tyszko-Bury

Swoją zawodową drogę z rehabilitacją i osteopatią zaczęła w 2004 roku od studiów na warszawskim AWF-ie na wydziale fizjoterapii. Po obronie pracy magisterskiej studiowała osteopatię w Sutherlad College of Osteopathic Medicine i zakończyła naukę egzaminem zdanym z wyróżnieniem. Ukończyła wiele szkoleń z zakresu osteopatii w kraju i za granicą. Równocześnie uczestniczyła w konferencjach oraz spotkaniach naukowych jako wykładowczyni i prelegentka. Od 2020 roku wykłada w szkole osteopatii FICO-MUM. Jest autorką publikacji w czasopismach medycznych jak również współautorką (wraz z Kamilą Raczyńską-Chomyn) książki „ONA”, która jest gigantyczną dawką wiedzy dla każdej kobiety.

Izabela Dembińska

 Z wykształcenia jest psychologiem i położną oraz trenerem świadomej pracy z ciałem w okresie okołoporodowym. Absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku Położnictwo oraz absolwentka psychologii na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Odbyła wiele szkoleń i brała udział w wielu konferencjach z zakresu położnictwa, pracy z ciałem. Ściśle współpracuje z Kliniką Osteopatii Renort Słuchając Ciała. Przygotowuje kobiety do porodu nie tylko w warunkach domowych a także i szpitalnych. Stosuje techniki Spinning Babies, jako certyfikowana absolwentka szkoleń tej metody. Jako jedyna w Polsce uzyskałam tytuł i certyfikację Spinning Babies ® Certified Parent Educator Training będąc tym samym reprezentantką tej metody na Polskę.

Dr n. med. Ewa Grymel – Kulesza

Uzyskała tytuł magistra fizjoterapii na Katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego w 2005 roku. W 2009r. rozpoczęła studia trzeciego stopnia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym zakończone obroną pracy doktoranckiej pt.: Ocena wpływu elektrostymulacji typu TENS na przebieg porodu naturalnego w porównaniu do wpływu imersji wodnej na przebieg porodu, której promotorem był prof Krzysztof Preis. Były to pierwsze polskie badania dotyczące skuteczności metody TENS w uśmierzaniu bólu porodowego. Od 2012r. prowadzi szkolenia dla ciężarnych, ale także dla pracowników oddziałów położniczych w całej Polsce, z zakresu stosowania TENS w czasie porodu. W czasie studiów doktoranckich pracowała na oddziale położniczym i sali porodowej w Klinice Położnictwa GUMed. W czasie swojej pracy towarzyszyła kobietom przy porodach, a także zajmowała się fizjoterapią kobiet po porodzie. Jednocześnie od 2008 roku jest zatrudniona na w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku, najpierw jako wykładowca, a po obronie doktoratu jako adiunkt na kierunku Fizjoterapia. Od 2019r. wykłada również na Wydziale Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMED na kierunku położnictwo. Była wykładowcą na licznych kursach organizowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku. Współpracuje ze szkołami rodzenia z Trójmiasta, prowadząc dla ciężarnych warsztaty obejmujące swą tematyką profilaktykę wysiłkowego nietrzymania moczu i fizjoterapii połogowej. Jest autorką i współautorką wielu artykułów oraz tematów wystąpień na krajowych i międzynarodowych konferencjach.

dr Mateusz Worobel

Fizjoterapeuta i współtwórca Medbox3.0. Zbudował wokół siebie zespół fizjoterapeutów zajmujących się wieloma dziedzinami fizjoterapii – ortopedyczną, uroginekologiczną, neurologiczną, pediatryczną. Ukonczył Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie w 2022 roku uzyskał tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej. Praktykę zaczął zdobywać w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz w Centrum Rehabilitacji Ruchowej w Olsztynie. Przez 4 lata pracował w Centrum Rehabilitacji i Wsparcia na Dajtkach, a następnie w Centrum Rehabilitacji i Sportu Biernat w Olsztynie. Zajmuje się w Medbox rehabilitacją ortopedyczną i sportową, a ponadto służy doświadczeniem i dba o to aby jego zespół spełniał najwyższe standardy kompleksowej rehabilitacji na najwyższym możliwym poziomie. Ponadto od 11 lat jest zatrudniony jako pracownik naukowy w Olsztyńskiej Szkole Wyższej, gdzie wykłada biomechanikę i przedmioty związane z fizjoterapią sportową. Jest konsultantem szczypiornistów Warmii Energii Olsztyn pod kątem fizjoterapii. Od najmłodszych lat związany ze sportem – m.in. były zawodnik klubu koszykówki UKS Trójeczka Olsztyn, Inter Parts AZS UWM Olsztyn.

Małgorzata Potocka

Fizjoterapeutka (technik fizjoterapii), terapeutka uroginekologiczna, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Aktualnie studentka na kierunku fizjoterapia w Olsztyńskiej Szkole Wyższej (OSW). Zainteresowanie fizjoterapią uroginekologiczną, rozpoczęło proces pogłębiania wiedzy na kursach i szkoleniach z tego zakresu. Połączenie wiedzy zdobytej na AWF oraz wiedzy fizjoterapeutycznej umożliwiło prowadzenie warsztatów dla kobiet dotyczących świadomości mięśni dna miednicy. Od dwóch lat pracuje w Szpitalu położniczo-ginekologicznym Malarkiewicz, gdzie na co dzień pracuje z pacjentkami w ciąży, w trakcie porodu, po porodzie, a także po zabiegach ginekologicznych.

KIERUNKI STUDIÓW

all Wydział Nauk Humanistyczno Społecznych i Technicznych Wydział Nauk o Zdrowiu Filia Wydział Zamiejscowy w Kętrzynie

Olsztyńska Szkoła Wyższa jest uczelnią o profilu praktycznym. Kształcenie odbywa się na studiach licencjackich (pierwszego stopnia), inżynierskich, jednolitych magisterskich i magisterskich (drugiego stopnia) - w formie studiów stacjonarnych, niestacjonarnych oraz hybrydowych.   

Nasza oferta edukacyjna dostosowywana jest do potrzeb rynku i zmian zachodzących w wymiarze lokalnym jak i globalnym. Projektowanie i wdrażanie programów kształcenia odbywa się we współpracy z naszymi partnerami z obszaru gospodarki, administracji publicznej, placówek zdrowotnych itp, skupionych w Radzie Konsultacyjnej ds. Społeczno-Gospodarczych. 

Oferujemy kształcenie na kierunkach: administracja, filologia angielska, fizjoterapia, informatyka, kosmetologia, logistyka, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, wychowanie fizyczne oraz zarządzanie. Naszym celem jest zapewnienie jak najwyższej jakości kształcenia w najbardziej poszukiwanych zawodach. 

GALERIA ZDJĘĆ

NA SKRÓTY

Block
Olsztyńska Szkoła Wyższa  Telefon rekrutacyjny Skip to content