Ministerstwo Spraw Zagranicznych uprzejmie informuje, że Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO) ogłosił konkurs na stanowiska administratorów (AD5). Unia Europejska szuka młodych absolwentów uczelni, którzy są świeżo po studiach, mają doskonałe umiejętności, dobrze się odnajdują w międzynarodowym środowisku pracy i chcą mieć wpływ na kształtowanie przyszłości Europy.

Aby zgłosić się do konkursu, trzeba mieć dyplom ukończenia dowolnych studiów wyższych trwających co najmniej 3 lata, znać 2 języki europejskie i być obywatelem UE. Zgłaszać mogą się również studenci ostatniego roku, pod warunkiem że zdobędą dyplom do 31 lipca 2019 r.

Okres składania zgłoszeń trwa od 23 maja do 25 czerwca 2019 r., do godz. 12.00.

Więcej informacji na temat wymogów, procedury naboru i składania zgłoszeń można znaleźć na stronie graduates.eu-careers.eu.

Nazwiska kandydatów, którzy pomyślnie przejdą procedurę konkursową, trafią na listę rezerwową, z której instytucje unijne stopniowo wybierają kandydatów na wolne stanowiska w miarę ich pojawiania się. Celem konkursu nie jest zatem obsadzenie konkretnego stanowiska, lecz stworzenie puli kandydatów, z której w miarę potrzeb rekrutuje się nowych urzędników.

Na ogół proces selekcji trwa 5-9 miesięcy licząc od publikacji ogłoszenia o konkursie. Kandydaci, którzy uzyskali najwyższe wyniki na etapie oceny, zostaną umieszczeni na liście rezerwowej i mogą później zostać zaproszeni przez jedną z instytucji UE na rozmowę dotyczącą pracy. Listy rezerwowe utworzone w wyniku konkursów otwartych są z reguły ważne przez jeden rok, lecz ich okres ważności może zostać przedłużony.