Dni przyjaźni polsko-węgierkiej


„W tym roku obchodzimy 65. rocznicę Powstania Węgierskiego 1956, zwanego także rewolucją 1956, które wybuchło w Budapeszcie 23 października 1956 rok przeciwko władzy komunistycznej i rosyjskiej kurateli. Powstanie odbiło się szerokim echem w całej Polsce, a szczególnie silnie w Olsztynie. […] Dla uczczenia tego wydarzenia 28 i 29 października odbywać się będą w Olsztynie i Dobrym Mieście Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

W ich ramach 28 października 2021 r. między innymi odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim sesja naukowa, otwarta zostanie wystawa „Rozstrzelane miasto” o wydarzeniach 1956 r. w Polsce i na Węgrzech. W bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie o godz. 12.00 odbędzie się Msza św. w intencji narodów węgierskiego i polskiego, pod przewodnictwem Metropolity Warmińskiego ks. abpa dra Józefa Górzyńskiego, złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamiątkową na budynku starostwa.

Kolejnego dnia w Dobrym Mieście odbędzie się spotkanie z Michałem Listkiewiczem, hungarystą, na temat przyjaźni polsko-węgierskiej na niwie sportowej, pokaz filmu „1956. Wolność i miłość”, a uroczystości zakończy w Olsztynie koncert muzyki węgierskiej w wykonaniu zespołu MC Kwadrat.

[…]

Obchodom patronuje Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Artur Chojecki, Burmistrz Dobrego Miasta, Jarosław Kowalski i Rektor Olsztyńskiej Szkoły Wyższej, dr Agnieszka Górska.”

Źródło: Olsztyn24 czytaj więcej

KIERUNKI STUDIÓW

all Wydział Nauk Humanistyczno Społecznych i Technicznych Wydział Nauk o Zdrowiu Filia Wydział Zamiejscowy w Kętrzynie

GALERIA ZDJĘĆ

NA SKRÓTY

Block
Olsztyńska Szkoła Wyższa Call Now Button Telefon rekrutacyjny Skip to content